جمع بندی از کشور چین و مردمانش

طي یك هفته اقامت در شهر هری گوانجو و شین زن اطلاعات جالبی به دستم آمد به طور مثال :
 
۱- چین چهارمین بزرگترین کشور جهان است.

۲- چین دارای مساحتی برابر ۹,۵۹۶,۹۶۰ کیلومتر مربع و ۴ دریا و ۱۴ مرز مشترک با کشورهای همسایه است.
 

نقشه کشور چین

3- چین پر جمعیت ترین کشور دنیا است.

4- زبان رسمی چین چینی ماندارین است.

5- شهرهای پکن و شانگهای دو تا از پر جمعیت ترین و بزرگترین شهرهای جهان هستند.

6- در سال ۲۰۰۶ جمعیت این کشور بیش از ۱,۳۱۳,۹۰۰,۰۰۰ نفر بود!

۷-دولت چین برای کنترل جمعیت قانون تک فرزندی را گذاشته است که طبق آن هر زوج تنها میتوانند یک فرزند داشته باشند.

۸-در چین ۲ سال خدمت سربازی وجود دارد که برای مردان بین ۱۸-۲۲سال است. و البته برای زنان در همین بازه سنی کارهای مشخص نظامی اجباری است.

۹-در چین بیش از ۲۰۶ زبان وجود داره!

۱۰-در زبان چینی بیش از ۲۰,۰۰۰ کارکتر وجود داره که البته یک چینی معمولی تنها حدود ۵۰۰۰ تا از این کارکترها را در طول زندگی خودش یاد میگیرد!

۱۱-آخرین امپراتور چین بین سالهای ۱۹۰۸ تا ۱۹۱۲ بوده است.

۱۲-طول دیوار چین بیش از ۱۵۰۰ مایل است!


دیوار چین

13- شایعه ای وجود دارد که دیوار چین از فضا قابل مشاهده است که البته این موضوع تنها در حد شایعه بوده و واقعیت ندارد. زیرا با وجود طول بسیار زیاد آن, ضخامتش بسیار کم بوده و از فضا امکان مشاهده آن وجود ندارد.

14- سوزن درمانی روشی است که با فشار دادن سوزن در نقاط حساس بدن اقدام به درمان امراض میکند و بیش از ۵۰۰۰ سال پیش در چین قدمت دارد!

15- تقویم چینی قدیمی ترین تقویم شناخته شده جهان است. (از ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد) در این تقویم یک دوره کامل ۶۰ سال طول میکشد.

۱۶- وقتی یک کودک چینی دندان شیری اش می افتد, اگر دندان بالایی باشد آنرا در زمین خاک میکنند تا دندان جدید صاف به سمت پایین رشد کند و اگر دندان پایین اش بیفتد آنرا به بالای بام خانه پرت میکنند تا دندان جدیدش صاف و به سمت بالا رشد کند!

17- چینی ها از ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد اقدام به کاشت برنج کرده اند. این موضوع از روی وسایل کشاورزی بدست پیدا شده قابل اثبات است.

18-رنگ قرمز در فرهنگ چینی به عنوان رنگ خوش شانسی شناخته شده است.

۱۹-چین سالانه بیش از ۲۰۲ میلیارد دلار صادرات, تنها به آمریکا دارد! و در سال ۲۰۰۴ در کل بیش از ۵۹۴ میلیارد دلار صادرات داشته است که البته این رقم هر ساله افزایش پیدا میکند.

20- دولت آمریکا بیش از ۷ تریلیون دلار بدهکار است که بیشتر این مبلغ از بانکهای ثروتمند چینی قرض گرفته شده است.

21- در چین بیش از ۳۲۴۰ شبکه تلویزیونی و بیش از ۲۵۹ شبکه رادیویی اف ام وجود دارد!

22- در هنگ کنگ ماشینها از سمت چپ حرکت میکنند (سیستم انگلیسی) ولی در بقیه نقاط چین ماشینهای از سمت راست حرکت میکنند.

23- ۲۴%مردم جهان چینی صحبت میکنند! در واقع یک پنجم جمعیت جهان در چین زندگی میکنند.

۲۴- شهر ممنوعه” یک قصر امپراطوری چین است که در پکن قرار دارد. این سازه یکی از بزرگترین و قدیمیترین سازه های چوبی جهان است.

 

شهر ممنوعه چین


 25- پرچم کنونی چین در سال ۱۹۴۹ مورد استفاده قرار گرفت, پس از انقلابی که باعث به قدرت رسیدن حکومت کمونیستی شد.

26- در پرچم چین رنگ قرمز نماد خون افرادی است که در دوران انقلاب چین ریخته شد.ستاره بزرگ نشانه رهبری است و ستاره های کوچکتر نشانه طبقات اجتماعی هستند (کشاورزان – کارگران – سرمایه داران درجه دوم – سرمایه داران درجه اول)


بررسی های این سازمان بین المللی در سال 2009نشان می دهد که شهر شانگ های چین در جایگاه نخست جهان از لحاظ کیفیت آموزشی در مدارس قرار دارد. هنگ کنگ هم پس از شانگ های قرار دارد.شلایشر می گوید: نتایج بررسی نشان می دهد عملکرد دانش آموزان در بقیه مناطق چین حتی مناطق سنتی و فقیر نیز قوی است. براساس این گزارش، دانش آموزان چینی "انعطاف پذیری" بالایی دارند و به رغم فقر مادی دارای طرح هایی برای موفقیت هستند. آموزش و پرورش در چین میزان بالایی از مساوات را میان  دانش آموزان فقیر و غنی برقرار می کند. شلایشر ادامه می دهد: در چین این ایمان قوی وجود دارد که آموزش کلید موفقیت است. وضعیت آموزش در چین برای هر کشور غربی، حسد برانگیز است. این بررسی در 9 منطقه چین از جمله مناطق فقیر، متوسط و ثروتمند چین انجام شده استدولت چین به سازمان همکاری اقتصادی و توسعه اجازه انتشار جزئیات این بررسی را نداده است اما شلایشر می گوید: در سفر اخیرم به یکی از مناطق فقیر چین متوجه شدم که بهترین و زیباترین ساختمان ها در روستاها و شهرها، مدرسه ها بودند و این در حالی است که در غرب، بهترین و زیباترین ساختمان ها، مراکز خرید هستند. جامعه چین در حال هزینه برای آینده است.
او به یکی از تفاوت های مدارس در غرب و چین اشاره می کند و می گوید: در هنگام پرسش از دانش آموزان در آمریکای شمالی درباره دلایل موفقیت در مدرسه آنها این موضوع را به استعداد و شانس خود مربوط می کنند و می گویند ما در زمینه ریاضیات مستعد هستم. در اروپا موضوع به ارث خانوادگی مربوط می شود. اگر پدر کارگر باشد فرزند هم کارگر می شود اما در چین نه نفر ازهر ده دانش آموز به شما می گوید که موفقیت در مدرسه به میزان تلاش بستگی دارد و در صورتی که درس هایم را با تلاش بیشتری آماده کنم موفقیت بیشتری کسب می کنم. آنها مسئولیت را می پذیرند و آن را به عهده نظام آموزشی واگذار نمی کند.

شلایشر، برزیل، ترکیه و لهستان را گزینه هایی برای کسب بهترین شاخص های آموزشی در مدارس در چند سال آینده می داند.

شلایشر اهل آلمان در مرکز سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه در پاریس فعالیت می کند و نظراتش درباره مقایسه آموزش در مدارس مناطق مختلف جهان مورد احترام بالایی است.

"
باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا در واکنش به نتایج این بررسی گفته است کشوری که امروز در زمینه آموزش بر ما برتری دارد فردا در سایر زمینه ها هم بر ما برتری پیدا خواهد کرد.

قرار است برای تهیه گزارش جدید سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه ، نیم میلیون دانش آموز در هفتاد کشور جهان مورد آزمایش قرار بگیرند .نتایج این بررسی جدید اواخر سال آینده میلادی منتشر خواهد شد.