گواهینامه ارزش برند iso 10668

نام تجاری می تواندارزشمند ترین دارایی یک شرکت باشد؛که برای کمتر کسی مشهود و قابل درک میباشد. نام های مشهور تجاری قادر به رونق بخشیدن کسب و کار و همچنین پیشرفت و موفقیت مالی در شرکت هایشان میباشند.
اما سنجش ارزش مالی یک برند، بعنوان یک دارایی نامحسوس بسیار دشوار است. امروزه برند سهم عمده ای از سرمايه و ثروت بنگاه اقتصادي محسوب میشود و کنترل آن جزء فعاليتهاي استراتژيک سازماني مي‌باشد.
تعیین ارزش برند و محاسبه بازگشت سرمايه‌گذاري از اهمیت بالایی برخوردار است. ارزش برند عاملی مهم و تعیین کننده در ارزش سهام شرکت می باشد. ارزش برند در واقع ارزش افزوده ای است که یک محصول توسط برندش ایجاد می کند. برندها شامل نام ها، ، نشانه ها، اصطلاحات، نمادها، آرم ها و... میباشند که معرف محصولات، خدمات و اشخاص حقیقی و حقوقی است.. مقوله ارزش‌گذاری برند در دنیا تا سال 2010 به روشهای مختلفی انجام می‌شد. کمیته تخصصی پروژه ارزش‌گذاری برند در موسسه ایزو در سال 2010 شکل گرفت در سپتامبر 2010 منجر به انتشار استاندارد بین‌المللی ایزو 10668 : 2010 –ارزیابی برند (استاندارد ایزو 10668) گردید. استاندارد 10668شامل ضوابطی همچون اهداف، مبانی، رویکردها و روش های ارزش گذاری و منابع داده ها و مفروضات کیفیت را مشخص می نماید. همچنین متد هایی جهت گزارش نتایج ارایه می دهد.

مزایای بهره مندی از ارزش گذاری برند:
■ تامین منابع مالی و جذب شریک تجاري
■ دریافت وام و تسهیلات بانکی
■ برنامه ریزي استراتژیک و مدیریت برند
■ ارزش گذاري سهام و ورود به بازار بورس
■ درج در گزارشات مالی و حسابداري
■ پرداخت خسارت و ورشکستگی
■ استفاده در دعاوي حقوقی و قضایی