پیمان سلطانی (موسس و مدير عامل پيشتازان مدارس هوشمند و موسس پيشتازان هوشمند رايانه)

اينجانب پيمان سلطاني متولد 1344شهر تهران مي‌باشم. تحصيلات ابتدايي خود را در منطقه 14 در دبستان ملي بزرگ اميد به پايان رساندم و در سال 1355 وارد مقطع راهنمايي شدم و تحصيلاتم را در منطقه 13 در مدرسه توانا تكميل كردم. در سال 1358 با ورود به منطقه 3 سه سال اوّل دبيرستان را در مدرسه شهيد مطهري در رشته رياضي و فيزيك دنبال كردم و سال 1361 با ورود به مدرسه خوارزمي واقع در منطقه 8 در پايه چهارم دبيرستان پس از طي يك سال موفق به اخذ ديپلم شدم. در پايان همان سال نيز موفق شدم كه در سن 18 سالگي مدرك TOEFL خود را اخذ نمايم .
در سال 1362 همزمان با بازگشايي دانشگاهها در كنكور سراسري شركت نمودم و بخاطر دارم كه كنكور در آن ايام دو مرحله‌اي بود و خوشبختانه موفق شدم در دانشگاه شيراز در رشته مهندسي كامپيوتر گرايش سخت‌افزار پذيرفته شوم. خوشبختانه با توجه به اينكه منابع درسي دانشگاه شيراز تماماً به زبان انگليسي بود فرصت بسيار مناسبي برايم فراهم شد كه ضمن تقويت زبان انگليسي در رشته تحصيلي خود به كار تحقيق و مطالعه مجلات كامپيوتري مانند Byte و PC Magazine بپردازم و پي بردم كه سمت و سوي دنياي رايانه در آن سالها (منظور 1983 تا 1988) به چه جهتي مي‌باشد علي‌رغم آنكه رشته تخصصي من گرايش سخت‌افزار، يعني آشنايي با ادوات و لوازم جانبي و تعمير قطعات و طراحي مدارهاي الكترونيكي و ديجيتال بود، اما علاقه عجيبي به واحدهاي نرم‌افزار يا برنامه‌نويسي داشتم و بخاطر دارم پس از فراغت از تحصليم در سال 1367 پس از ورود به خدمت مقدس سربازي در نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي صبح‌ها بر روي فيلد اصلي و تخصص‌ام يعني سخت‌افزار كار مي كردم و بعد از ظهرها نيز بصورت پاره وقت (كه برخي اوقات ساعت كاري‌ام از 2 بعدازظهر تا 10 يا 11 شب بطول مي‌انجاميد) در سازمان برنامه بودجه آن زمان در دپارتمان معاونت امور زيربنايي با سمت كارشناس نرم افزار مشغول برنامه‌نويسي مي‌شدم و بي شك شايد يكي از عمده دلايل موفقيت من در اين رشته آشنايي به زبان انگليسي و فعاليت موازي در دو زمينه نرم افزار و سخت افزار بود.
اما از آنجا كه در يك خانواده‌اي با پيشينه فرهنگي متولد شده بودم و تمامي خانواده پدري و پدربزرگ مادري‌ام عمدتاً فرهنگي و آموزش و پرورشي بودند من نيز ناخودآگاه به سمت اين حرفه كشيده شدم و در سال 1371 اولين آموزشگاه كامپيوتر را در شرق تهران، در محله تهرانپارس به نام هوش مصنوعي احداث نمودم. عزيزاني كه ساكن اين منطقه مي‌باشند به خوبي با نام اين مؤسسه آشنا مي‌باشند و گرچه اين آموزشگاه پسرانه بود اما بعد از مدتي كمتر از 2 سال آموزشگاه دخترانه هوش آفرين را به كمك ساير اعضاي خانواده‌ام احداث نموديم و بعد از پنج سال آموزشگاه ديگري بنام هوش آوران را به مديريت برادرم احداث نموديم و در سال 1380 مؤسسه فرهنگي هنري هوش و هنر را كه تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مي‌باشد را دائر نموديم.
از آنجا كه مجموعه آموزشگاههاي هوش (بجز هوش و هنر) تحت نظارت سازمان فني و حرفه‌اي بود توانستيم از طريق مقوله كار و دانش با آموزش و پرورش منطقه 4 تعامل و همكاري نزديكي داشته باشيم و بيش از هزاران دانش آموز دختر و پسر را موفق به اخذ ديپلم كار و دانش در رشته كامپيوتر بنمائيم و بسياري از آنها نيز با شركت در كلاسهاي كنكور طعم قبولي در آزمونهاي كنكور زمان خود را چشيدند و وارد دانشگاههاي دولتي و آزاد شدند و از اينكه مي بينم اكنون تعداد كثيري از آنها جذب بازار كسب و كار شده‌اند بسيار خوشحالم.
در سال 1381 همزمان با خلع يد آموزشگاههاي كامپيوتر از آموزش دانش آموزان كار و دانش روزانه بر روي فعاليت‌هاي مؤسسه فرهنگي هنري هوش و هنر بيشتر متمركز شدم و در همان زمان موفق به اخذ اولين نمايندگي شهر تهران از مؤسسه معظم مجتمع فني تهران شدم و در رشته‌هاي كامپيوتر، IT ، زبان انگليسي، هنر و معماري وICTكودك و نوجوان فعاليت‌هاي خود را در شرق تهران گسترش داديم به طوري كه بعد از 2 سال فعاليت مستمر با مؤسسه آموزشي آزاد اسلامي وابسته به دانشگاه سماء در خصوص تربيت دانش پژوهان دوره‌هاي مشتركي را برگزار نموديم و هر سال به تعداد 3 نوبت در رشته‌هاي معماري، مديريت شبكه و حسابداري با برگزاري آزمون ورودي اقدام به ثبت نام آموزش دانش پژوهان مي‌كنيم و با توجه به كاربردي بودن اين دوره‌ها بسياري از فارغ التحصيلان رشته‌هاي كامپيوتر، معماري و حسابداري به سمت تكميل مهارت‌هاي خود به سوي استفاده از اين كلاس‌ها مي‌آيند.
شايد بتوان نقطه عطف كار آموزشي خود را از زماني بدانم كه جناب آقاي دكتر سعادت مديرعامل محترم مجتمع فني تهران در سال 1382 به نمايندگي اينجانب اجازه برگزاري دوره‌هاي ICT ويژه كودكان و نوجوانان را براي اولين بار دادند و حتي به واحدهاي خود نيز اجازه اجراي اين دوره را نداد؛ چرا كه كار به صورت پايلوت بود و اين كار خطير براي اولين بار در كشور اجـرا مي‌شد و بسيار مهم بود كه كار با دقت و ظرافت خاص پيش رود تا نيازهاي اجرايي اين دوره به دقت استخراج شود و دپارتمان ICT مجتمع فني تهران واحد مركز تنها كار خطير توليد محتوي نرم‌افزار و بحث ICT را عهده‌دار شد بحث اجرا در اختيار نمايندگي بنده بود.
حاصل اجراي اين اعتماد بعد از 4 سال فعاليت مستمر در مدارس متعدد شهر تهران در مقاطع ابتدايي تا دبيرستان ما را بر آن داشت كه با بكارگيري ICT و IT، اولين دبستان را به صورت هوشمند در كشور راه اندازي نمائيم . براي انجام اين حركت به كشورهاي پيشرفته‌اي مسافرت كرديم تا دلايل موفقيت آموزش و پرورش اين قبيل كشورها را از نزديك ببينيم و بي‌شك پي‌برديم كه آموزش و تعليم دانش آموزان از طريقICT مي‌تواند عامل بسيار مهمي براي خروج از روزمره‌ گي آموزش كشور باشد.
همچنين با حضور در 22 امين همايش (European School Project (ESP كه در شهر لاكرونياي اسپانيا برگزار شد و در اين همايش حضور مديران و معلمين مدارس IT محور از سر تا سر اروپا را شاهد بوديم به نقش IT و كاربرد ICT در آموزش بيشتر واقف گشتيم و نتيجه تحقيقات ما آن شد كه در سال 1386 اولين دبستان هوشمند كشور را به نام پيشتازان كامپيوتر ايران در منطقه 4 محله تهرانپارس تأسيس نموديم و براي ما جاي مباهات و افتخار است كه كاري در اين سطح براي اولين بار در مدارس كشور انجام مي‌دهيم، بطوري كه در تابستان 1387 كارشناساني از كشور سوئد مدرسه را مورد بازديد قرار دادند و اذعان نمودند كه بسياري از آموزش‌هاي شما منطبق با كشورهاي بين‌المللي مي‌باشد و بسياري از آموزش‌‌هاي شما در اين مدرسه منحصر به فرد مي‌باشد. نگرشي كه در ايجاد اين مدرسه بر ما حاكم بوده ايجاد محيطي شاد و با نشاط و متمايز و منحصر به مفرد با تمامي مدارس نه تنها ايران كه در جهان مي‌باشد.

ذيــلاً به برخي از قابليت‌هاي اين مدرسه جهت آشنايي خوانندگان عزيز اشاره مي كنم:
1-استفاده از جديدترين متدهاي آموزش در جهان
2-بكارگيري مربيان و معلمين جوان،فعال، خلاق و با انگيزه به در بكارگيري فناوريهاي آموزشي
3- استفاده از علم ICT در امر آموزش
4-استفاده از فناوريهاي ITدر امور اداري جهت تسريع كار و تعامل سريع با خانواده
5-اولين مدرسه مجري ورزشهاي اسلامي در كشور(شنا،تيراندازي با تيرو كمان و تفنگ بادي،سواركاري)
6- اجراي امور اداري وآموزشي منطبق با استــــاندارد مديــــريت كيــفيت ISO 9001:2000
7- رسيدگي به نقطه نظرات و پيشنهادات و شكايات مشتريان بر اساس استاندارد ISO10002:2004