بازدید روز چهارم (استراليا )

بازدید روز چهارم 93/09/29

بازديد از مركز آموزش زبان  Intensive English Centre
 
 
هميشه يكي از دغدغه هاي فكري من اين بوده كه چگونه است كه يك دانش آموز وسط سال از يك كشوري با فرهنگ و زباني متفاوت مي آيد استراليا و ميتونه بره سر كلاس درس با بقيه انگليس زبانها درس خواندن را ادامه بده. تا اينكه در اين سفر با مركز آموزش زبان Chatswood Intestive English Centreآشنا شدم . مكاني كه ساختمانش مجزا از مجموعه هاي آموزشي مدارس دولتي chatswood  قرار داشت و كارش بصورت حرفه اي و تخصصی آموزش زبان انگليسي به دانش آموزان ساير ملل مي بود.
اين مجموعه با بيش از بيست كلاس درس براي دانش آموزان مقطع هفتم به بالا درنظر گرفته شده ، چرا كه كودكان پيش دبستاني تا مقطع ششم آموزش زبان را براحتي در مدرسه فرا مي گيرند و چنانچه دانش آموزي در فصل تابستان نام نويسي كرده باشد در اين مدت به راحتي طي دو تا سه ماه او را به سطح قابل قبولي از يادگيري زبان مي رسانند،چرا كه كودك در اين سنين نياز به داشتن دامنه لغات بالايي نمي باشد و تنها براي وي عبارات و جملاتي مهم است كه او بتواند خواسته هاي حياتي و مهمش را بيان كرده و از آن طريق با دوستان و همكلاسي هايش ارتباط برقرار نمايد. در صورتيكه دانش آموزي به آموزش بيشتري نياز داشته باشد اين مقوله بعد از كلاس آموزش براي او با مربي انگليسي زبان جبران مي گردد و كودك طي آموزش ضمن سال به اين مهارت نيز نايل ميگردد اما در حوزه دبيرستان اين مقوله متفاوت است. فن بيان ، درك مطلب، انتقال مفاهيم ، استدلال و تجزيه و تحليل به مهارت هايي بيشتر از بيان چند جمله و كلمه نيازمند مي باشد.
بسياري از فضاهاي اين مجتمع حالت كانتينر و پيش ساخته بود و خيلي از فعاليتها و Activityها درون اين اتاقك ها انجام مي گرفت. امر آنچه حائز اهميت بود وجود بچه هاي teenage از ملل مختلف بود كه به چه شوق و اشتياقي آنها را كنار هم قرار ميداد و همه دوست داشتند تا بتوانند حس دوستي و مهرباني را به يكديگر انتقال دهند و تنها زبان مشترك در آنها زبان انگليسي بود.

در اين فضا پسري را ديدم كه ايراني بود و بقدري با تن و لهجه اصطلاحاً native یی صحبت می کرد که وقتی مدت حضورش را آنجا می پرسیدم گفت 9 ماه است که در اين كلاسها حضور دارد و وقتي پدرش را دم درب مجتمع ديدم از آموزش آنجا بسيار رضايت داشت و ميگفت پسرم از ٩ صبح تا 05:30 در مدرسه حضور دارد و بعد از آن هم دو روز در هفته از ساعت ٤ تا ٦ به فعاليتهاي جانبي كه بيشتر تمايل دارد ميپردازد مثل موسيقي و تئاتر..
بسياري از فعاليتها در قالب بازي و مسابقه با بچه ها كار مي شد اجراي تئاتر مهمترين نقش را در حفظ و بخاطرسپاري ادبيات انگليسي در بين بچه ها ايجاد مي نمود
روزهاي دوشنبه ، چهارشنبه و جمعه ها دانش آموزان در برنامه اي تحت عنوان حمايت از مطالعه و خواندن مفاهيم انگليسي شركت مي كنند و دانش آموزان به كسب مهارتهاي بالاتري براي قرائت و  درك متون سخت تر هدايت مي شوند و دستيار آموزش كار ارزيابي بچه ها را بر عهده دارد تا احساس نكند كه تك به تك دانش آموزان به مهارتي خاص دست نيافته اند دست از سر آنها بر نميداره.


دراصل Chatswood IEC خودش را شاخه اي از درخت تنومند دبيرستان chatswood مي داند. مكاني كه در آن دانش آموزان با هر سطح يادگيري زبان انگليسي آماده مي شوند تا بر اساس قوانين آموزش و پرورش ايالتNSW يا همان New South Walse آماده حضور در دبيرستان هاي دولتي اين استان بشوند. در اين مركز دانش اموزان براساس سن و سال تحصيلي شان در مقطع مربوطه قرار مي گيرند تا علاوه بر يادگيري زبان  انگليسي ساير دروس ديگر مانند رياضيات ، علوم  ، مطالعات اجتماعي، هنر،موسيقي و آموزش مهارتهاي فردي را بياموزند. متوسط زمان يادگيري زبان در اين مركز ٣٥ هفته ميباشد و دانش آموزان پس از فراگيري مطالب به مروربه دبيرستان مجاور در كلاس و پايه تحصيلي خودشان منتقل مي شوند.سردرب تابلوي ورودي اين مجتمع به زبان هاي رايج و متداول منشعب از مهاجريني كه با مليت مختلف در اين مجتمع مشغول به تحصيل مي باشند به حاضرين خير مقدم مي گويد كه عبارت خوش آمديد بر روي اين تابلو بوضوح براي فارسي زبانان جلب توجه مي نمايد.