بازید روز دوم (استراليا )

بازید روز دوم 93/09/26

دومين روز بازديد از مدارس استراليا به مدرسه دولتي Chatswood Public School
تخصيص يافت . بازديدي كه با همكاري آقای Watson مدير دبيرستان St Ivesانجام گرفته بود.
مجتمع دولتي Chatswood شايد بي اغراق يكي از بزرگترين مجتمع هاي آموزشي بود كه در بين همه مدارسي كه در كشورهاي مختلف بازديد كرده بودم نظر من را بخود جلب كرد.
شايد اگر بگويم كه وسعت اين مجتمع از دانشگاه مهندسي شيراز كه در آن سي و يك سال قبل به تحصيل اشتغال داشتم بزرگتر بود اغراق نكردم.
اكنون برايم بوضوح آشكار است كشورهايي كه فضاهاي آموزشي بزرگ و وسيع با ساختمانهاي بلند را براي آموزش دانش آموزانشان اختصاص مي دهند دراصل درحال انتقال قدرت بزرگ انديشي و بزرگ بيني را من غير مستقيم به آنها ميباشند.
اين مدرسه در سال ١٨٨٣ ميلادي تاسيس شده بود يعني امسال كه در انتهاي ٢٠١٤ ميباشيم قدمتي بيش از ١٣٠ سال را با خود به همراه داشت. اما به راحتي مي شد پي برد كه آموزش و پرورش براي حفظ و نگهداري اين ساختمان چقدر هزينه كرده، هنوز ساختمانهاي بلند با همان آجرهاي قهوه اي محكم و استوار پايرجا بودند و درنظر نداشت بدين راحتي جاي خود را به بناهاي  نوين با معماري خاص اختصاص دهد.

حضور روز  دومم در اين مجتمع به بازديد از دبستان Chatswood بود و بيش از چهار ساعت وقت من را بخود اختصاص داد.
مديريت دبستان آقاي Timothy Doods و معاونين دبستان خانمهاTerry Mchinn و Su Hillبودند. بيش از نيمي از دانش اموزان اين مدرسه مليت چيني داشتند و زبان دوم در اين مدرسه زبان چيني و يا كره اي بود كه دانش آموزان مجبور به يادگيري يكي از اين دو زبان بودند. بطور كل استراليا كشوري مهاجر پذير است و دو مليت با بيشترين نرخ  مهاجرت چيني ها و هندي ها مي باشند.
در اين مدرسه دانش آموزان از ٥ سالگي به مقطع پيش دبستان وارد ميشوند كه ساختماني مجزا دارند.
در سيستم آموزشي استراليا آموزش از سه سالگي آغاز مي گردد و بچه ها اصطلاحاً وارد مهدكودك مي شوند . مهدكودك ها در استراليا دراختيار بخش خصوص مي باشد و كودكان  سه ساله و چهارساله در اين نوع مراكز به تحصيل مشغول مي شوند.
از ٥ سالگي اوليا انتخاب مي كندد فرزندانشان وارد كدام نوع از مدارس شوند.
مدارس در استراليا به سه دسته اصلي تقسيم ميشوند
١- مدارس دولتي Public Schools
٢- مدارس كاتوليكها Catholic Schools
٣- مدارس خصوص Private Schools
از دانش اموزان سال ٥ و ٦ در ماه جولاي آزموني مشابه آزمون ورودي مدارس بعمل مي آيد و آن دسته از دانش اموزان كه استعداد خاص و توانايي قابل ملاحظه اي دارند در كلاسهايي ويژه بنام (OC  (Opportunity Class شركت مي كنند . براي اين نوع از دانش آموزان باتوجه به استعداد خاص شان كلاسهاي ويژه برگزار مي شود. الزاماً اين استعدادها فقط به مباحث درسي بازنمي گردد و خيلي از اين تواناييها در رشته هاي ورزشي ، موسيقي، تئاتر و بازيگري مربوط ميشود.
جالب توجه آنكه از اين مدرسه با اين قدمت  افراد مشهور و خاصي كه در استراليا به نام مي باشند فارغ التحصيل شده اند. افرادي مثل:
بازيگر معروف استراليايي
Brett Whitley
كاپيتان بازي كريكت استراليا
Mark Taylor
پيانيست معروف كنسرت استراليا
Roger Woodward
بازيگر معروف كريكت استراليا
Charlie Macartney
ترانه سرا و خواننده و هنرپيشه معروف استراليايي
Danielle Spencer
گزارشگر معروف راديوي

Adam Spencer
دروس اصلي در مقطع ابتدايي برروي ادبيات انگليسي، رياضيات و علوم متمركز مي باشد و ساير دروس فوق برنامه شامل كلوبهايي از قبيلهنر، شطرنج، قايق سواري، مباحثه، نمايش، باغباني، محاوره عمومي و ترنومنت بازيهاي ذهني اختصاص مي يافت
بحث موسيقي بسيار در اين مجتمع پيگيري مي شد و سبكهاي مختلف موسيقي به دانش اموزان آموزش داده مي شد.
دانش آموزان از ساعت ٩ تا ٣:٣٠ در دبستان حضور بهم ميرساندند و قانون نام نويسي از دانش آموزان براساس محله هاي مجاور انجام مي گرفت و هرخانواده اي مانند ايران براي نامرنويسي مي بايست اجاره نامه معتبر و يا قرارداد خريد ملك و پرداخت قبوض آب و برق آن ملكي كه در آن سكونت دارند را به مسوول ثبت نام ارائه مي نمود تا امور نام نويسي از وي صورت پذيرد. ( چيزي مشابه سيستم نام نويسي در تهران) اما با دقت و وسواسخاص در اين كشور خيلي بايد دقت كنيد كه وقتي خواسته تان را مطرح مي كنيد به گونه اي بيان كنيد كه جواب نه نشنويد چرا كه وقتي نه را شنيديد ديگه امكان عوض كردن ذهنيت فرد را نخواهيد داشت  و اصولي مثل پارتي بازي و ريش و سبيل گروگذاشتن اصلاً در فرهنگ دوستان استراليايي مان معناندارد و اصرار كردن نتيجه بالعكس را ميدهد.
سال تحصيلي در استراليا شامل دو ترم يا دو  Simesterمي گردد و شنبه ها و يكشنبه ها مدارس و مراكز آموزشي عموما تعطيل مي باشند و شروع و خاتمه هر سيمستر ابتداي سال به دانش آموزان تحويل مي گردد.
وسعت ساختمان ها و محوطه معمولا توسط نقشه به دانش آموزان و اوليا بصورت يك برگه رنگي تحويل مي گردد و افراد محل تشكيل كلاس و كارگاهها و آزمايشگاهها را به راحتي ميتوانند بيابند.
برنامه غذايي دانش آموزان و تنوع غذاها نيز در سالن غذاخوري تحت عنوان Canteen به اوليا و دانش آموزان تفهيم مي گشت و برنامه غذايي و ميزان هزينه مربوط به هر غذا نيز مشخص مي بود . گرچه آنروز روزهاي آخر ترم بود و بسياري از دانش آموزان پايه ششم فارغ التحصيل ميشدند و بعد از پايان تعطيلات كريسمس  مي بايست به دبيرستان مقطع اول مي رفتند بسياري از دانش آموزان دختر با چشمهاي اشك آلود در مراسم جشن آخر ترم شركت مي نمودند.
نكته جالب توجه آنكه بچه هاي پايه اول تا پنجم دو به دو رو درروي هم دستانشان را مثل طاق نصرت بهم قلاب كرده بودند و صفي طويل بصورت مارپيچ در سرتا سرحياط ايجاد كرده بودند و فارغ التحصيلان پايه ششم مي بايست  از زير دستان آنها عبور كنند و در انتهاي صف اولياي آنها منتظر در آغوش كشيدن فرزندشان ميبود كه اين مسير چند ساله ابتدايي را باموفقيت سپري كرده است.